Londyn. Co warto zobaczyć?

Turystyka

Londyn to stolica i największe miasto w Wielkiej Brytanii. Historia tego miasta sięga czasów prehistorycznych. W roku 43 naszej ery mieli osadę Rzymianie. To jedno z niewielu miast, które żyje całą dobę, w centrum jest głośno i gwarno o każdej porze dnia.

Londyn. Co warto zobaczyć?

  1. Wieża zegarowa Big Ben oraz Pałac Westminsterski znajduje się w dzielnicy Westminter nad Tamizą. Wieża Big Ben powstała w 1834 roku i ma wysokość 96,3 metrów. Na wieży znajdują się 4 zegary i każdy z nich ma 7 metrów średnicy. W pałacu Westmisterskim znajduje się Izba Gmin, Izba Lordów i izby innych urzędów. Parlament jest otwarty dla zwiedzających kilka razy w miesiącu, ale zwiedzać można go tylko z przewodnikiem.
  2. Najważniejsza katedra Wielkiej Brytanii czyli Opactwo Westmisterskie. Początki jego sięgają 600 roku. To właśnie tutaj odbywają się wszystkie uroczystości królewskie wliczając również koronacje królów. Pierwsza z nich miała miejsce w 1066 roku i koronowano w nim Wilhelma Zdobywcy zwanym też Wilhelmem Bękartem, ponieważ był nieślubnym synem księcia Normandii Roberta I Wspaniałego. Jego matką była córka garbarza. Znajdziemy tu również groby i tablice pamiątkowe królów angielskich i innych zasłużonych Anglików. Pochowani tu są miedzy innymi Karol Dickens, Isaac Newton i Karol Darwin. Opactwo jest otwarte dla zwiedzających oczywiście po zakupie biletów.
  3. London Eye czyli diabelski młyn usytuowany na południowym brzegi Tamizy. Młyn jest stosunkowo młody, ponieważ powstał w roku 1999 z okazji nowego tysiąclecia. Otwarcie nastąpiło 31.12.1999. Na młynie zamontowano ważące 10 ton, 32 kapsuły, które powoli się poruszają, pełen obrót trwa 30 minut. Ilość kapsuł nawiązuje do ilości dzielnic Londynu. Podczas jazdy można podziwiać roztaczające się widoki. Jeśli trafimy na bezchmurny dzień możemy dostrzec również zamek Windsor. Jego wysokość to 135 metrów. London Eye jest jedną z 3 budowli, które wzniesiono z okazji nowego tysiąclecia. Ciekawostką jest fakt, że można kupić specjalne pakiety i zarezerwować kapsułę dla siebie i swoich bliskich, można zamówić szampana i przekąski. Co kilka lat diabelski młyn zmienia sponsora i kiedy była nim Coca – Cola kolorem przewodnim był czerwony, a od 2020 roku jest nim portal Last Minute, kolorem tego sponsora jest róż. Co ciekawe koło to nie zatrzymuje ani na chwilę. Przejażdżka London Eye nie należy do najtańszych, ale jest wartym przeżycia.
  4. Muzeum Shreka – możemy przenieść się w świat zielonego Ogra. Najbardziej zadowolone z tej atrakcji będą nasi najmłodsi. Wspólnie ze Shrekiem i niesfornym osłem można przeżyć tu przygodę życia. Tutaj czujemy się tak jakbyśmy uczestniczyli w baśni, wspólnie z bohaterami ratując królestwo Zasiedmiogórogrodu. Świat ten przeniesienie na w ten piękny klimat baśni za pomocą animacji i pokazów multimedialnych. Cała przygoda zaczyna się podróżą londyńskim czerwonym autobusem 4D, który prowadzony jest przez osła. Znając osła po drodze czekają nas liczne wypadki np. wędrówki po bagnach szukając Shreka. Spotkamy tu Kota w Butach, Ciastka, Esmeraldę. Na zwiedzających czekają liczne zaskakujące zadania, w których należy wykazać się sprytem. Oczywiście jak to w bajkach bywa wszystko kończy się tzw.: happy endem.

To tylko nieliczne atrakcje królewskiej stolicy Wielkiej Brytanii. Jest ich dużo więcej np.: National Gallery ze słynnymi Słonecznikami Vincenta van Gogha, Muzeum Brytyjskie ze sztuką średniowieczną, domy handlowe Harrods, Muzeum Historii Naturalnej z podziałem na 5 działów: botanika, entomologia, mineralogia, paleontologia i zoologia, Muzeum Nauki ze zbiorami z różnych dziedzin nauki i techniki, sala koncertowa Royal Albert Hall, słynny park Hyde Park, West End ze słynnymi teatrami, które wystawiają sztuki znane na całym świecie, najdłuższa ulica ze sklepami w Europie – Oxford Street, kolejka Emirates Line ufundowana przez słynną linię lotniczą Emirates, Greenwich, które słynie z przechodzącego południka zero, słynny wiktoriański most zwodzony – Tower Bridge.

 

Turystyka
Mauritius – raj na Ziemi – odkryj piękno tej wyspy

Mauritius to mała wyspa w Oceanie Indyjskim, która znana jest z pięknych plaż, turkusowych lagun oraz bujnej roślinności. Wyspa ta jest popularnym celem wakacyjnym dla osób, które chcą odpocząć od codziennego zgiełku i wypocząć na egzotycznej wyspie. W tym artykule przedstawimy najważniejsze informacje na temat Mauritiusa i co warto zobaczyć …

Turystyka
Co warto zobaczyć w Szanghaju?

Wschodnie Chiny, miasto przy ujściu rzeki Jangcy- Szanghaj. Posiada oblicze tradycyjne, nowoczesne i na wskroś europejskie. Jest najdynamiczniejszą metropolią Azji. Szanghaj – co warto zobaczyć ? Miasto ma historię sięgającą ponad 1000 lat. Gdy panowała dynastia Han, w miejscu miasta istniała osada rybacka. Jego symbole to pnące się do góry …

Turystyka
Co warto zobaczyć w Rzymie?

Na SIEDMIU wzgórzach PIĘTRZY się Rzym- w ten sposób nauczyciele pomagają zapamiętać swoim uczniom dwie rzeczy: datę powstania Wiecznego Miasta- 753 p.n.e., oraz że miasto to powstało na siedmiu wzgórzach. Rzym jest metropolią o globalnym znaczeniu, a na jego terytorium znajduje się enklawa- Watykan. Rzym – co warto zobaczyć? Rzym …