Miasto architektury modernistycznej: Barcelona – Odkrywanie Sagrada Familia i dzielnicy Eixample

Turystyka

Wciąż żywa wizja genialnego architekta Antoniego Gaudí, Sagrada Familia stanowi coroczną atrakcję turystyczną dla milionów osób z całego świata, którzy przybywają do Barcelony, by podziwiać to wspaniałe arcydzieło modernistycznej architektury. Jednak zanim zagłębimy się w tajemnicę Sagrada Familia, warto zapoznać się z inną częścią miasta, która jest równie niezwykła – dzielnicą Eixample.

Dzielnica Eixample – niesamowity labirynt ulic

Dzielnica Eixample, lub po hiszpańsku Ensanche, leży w centralnej części Barcelony i jest jednym z najlepszych przykładów modernistycznej architektury w Europie. Zaplanowana w drugiej połowie XIX wieku, dzielnica Eixample charakteryzuje się prostopadłym układem ulic, które tworzą labirynt geometrycznych bloków i wyjątkowych budynków. Ten unikalny projekt został opracowany przez architekta Ildefonsa Cerdà, który planował stworzyć przestrzeń miejską, która umożliwiłaby rozwój miasta i poprawę warunków życia mieszkańców.

Peregrinacja do Sagrada Familia – rzeźba w kamieniu

Sagrada Familia, w pełnej nazwie Świątynia Expiatori del Sagrat Cor de Jesús, to ikona miasta, symbolizujący geniusz architektoniczny Gaudíego i ducha Barcelony. Rozpoczęta w 1882 roku, budowa Sagrada Familia wciąż trwa i spodziewa się zakończenia w 2026 roku. Jednak mimo niedokończoności, sama świątynia zachwyca swoją niezwykłą architekturą, która łączy w sobie elementy gotyckie, secesyjne i modernistyczne. Gaudí, wykorzystując techniki inżynieryjne i swoją wyobraźnię, stworzył unikalną strukturę, w której kształty i formy płynnie przechodzą z jednego w drugi, tworząc harmonijną całość.

Właśnie tędy – modernizm w dzielnicy Eixample

Spacerując po dzielnicy Eixample, nie można nie zauważyć obecności modernizmu w każdym zakątku. Liczne kamienice, rezydencje i budynki użyteczności publicznej są przykładem tego unikalnego stylu architektonicznego. Jego cechy to przede wszystkim oryginalne zdobienia fasad, bogate motywy roślinne, geometryczne kształty i kolorowe mozaiki. Wielu architektów, takich jak Josep Puig i Cadafalch czy Lluís Domènech i Montaner, również miało udział w rozwoju tej dzielnicy, tworząc niezwykłe i innowacyjne budynki.

Treasures of Eixample – Casa Batlló i Casa Milà

W Eixample znajdują się również dwie ikony modernistyczne zaprojektowane przez samego Gaudíego – Casa Batlló i Casa Milà. Obie budowle są doskonałym przykładem zdolności Gaudíego do tworzenia organicznych form w architekturze. Casa Batlló, znana również jako “Dom kości”, jest bogato zdobionym budynkiem, którego fasada przypomina skórę szkieletu zwierzęcia. Casa Milà, nazywana również “La Pedrera”, wyróżnia się swoją falistą fasadą, która przypomina mórz i wiatrów siłę.

Nieskończoność geniuszu – Projekty Gaudíego w Eixample

Poza Sagrada Familia, Casa Batlló i Casa Milà, Gaudí miał również wiele innych projektów w dzielnicy Eixample. Park Güell, Park wazów i Casa Vicens to tylko niektóre z nim. Wszystkie te miejsca wyróżniają się niepowtarzalną architekturą, która wciąż zachwyca turystów z całego świata.

Eksploracja Eixample – górne i dolne części

Dzielnica Eixample jest podzielona na dwie części – górną (Eixample Esquerra) i dolną (Eixample Dreta). Obie części są pełne niesamowitych budynków i miejsc, które warto odwiedzić. Górna część Eixample jest bardziej spokojna i mieszkalna, podczas gdy dolna część to centrum handlowe i biznesowe miasta. Niezależnie od tego, którą część odwiedzisz, będziesz mieć okazję podziwiać sztukę i architekturę, która czyni Barcelonę unikalną i niezapomnianą.

Podsumowanie – przeżycie architektury modernistycznej w Barcelonie

Podróż do Barcelony nie byłaby kompletna bez odkrycia architektonicznych skarbów, które oferuje. Zarówno Sagrada Familia, jak i dzielnica Eixample to obowiązkowe postacie na liście każdego miłośnika architektury i sztuki. Dlatego nie wahaj się i zanurz się w tej fascynującej podróży, w której odkryjesz niezliczone cuda modernistycznej Barcelony.

Turystyka
Mauritius – raj na Ziemi – odkryj piękno tej wyspy

Mauritius to mała wyspa w Oceanie Indyjskim, która znana jest z pięknych plaż, turkusowych lagun oraz bujnej roślinności. Wyspa ta jest popularnym celem wakacyjnym dla osób, które chcą odpocząć od codziennego zgiełku i wypocząć na egzotycznej wyspie. W tym artykule przedstawimy najważniejsze informacje na temat Mauritiusa i co warto zobaczyć …

Turystyka
Co warto zobaczyć w Szanghaju?

Wschodnie Chiny, miasto przy ujściu rzeki Jangcy- Szanghaj. Posiada oblicze tradycyjne, nowoczesne i na wskroś europejskie. Jest najdynamiczniejszą metropolią Azji. Szanghaj – co warto zobaczyć ? Miasto ma historię sięgającą ponad 1000 lat. Gdy panowała dynastia Han, w miejscu miasta istniała osada rybacka. Jego symbole to pnące się do góry …

Turystyka
Co warto zobaczyć w Rzymie?

Na SIEDMIU wzgórzach PIĘTRZY się Rzym- w ten sposób nauczyciele pomagają zapamiętać swoim uczniom dwie rzeczy: datę powstania Wiecznego Miasta- 753 p.n.e., oraz że miasto to powstało na siedmiu wzgórzach. Rzym jest metropolią o globalnym znaczeniu, a na jego terytorium znajduje się enklawa- Watykan. Rzym – co warto zobaczyć? Rzym …