Węgry. Co warto zobaczyć?

Turystyka

Węgry to niezwykle atrakcyjny kraj do zwiedzenia. To również często wybierany kierunek przez turystów z Polski. Stolicą kraju jest Budapeszt, który ma bardzo bogatą historię. Ciekawostką jest fakt, że dzisiejszy Budapeszt powstał  z 3 miast: Buda, Peszt oraz Obuda. Dwa pierwsze z nich były oddzielone od siebie Dunajem.

Węgry. Co warto zobaczyć?

 1. Budapeszt – nie wątpliwie należałoby zwiedzić samą stolicę Węgier, która często nazywana jest Paryżem Wschodnim. Historyczna część stolicy została wpisana na listę UNESCO.
 • Warte do zwiedzenia jest Wzgórze Zamkowe, Zamek Królewski zwany również Zamkiem Buda. Obecnie znajdują się tutaj dwa muzea: Muzeum Historii Budapesztu i Węgierska Galeria Narodowa.
 • Fontanna – polowanie króla Macieja Korwina. Aby dotrzeć na wzgórze możemy skorzystać z kolejki, która kursuje co 10 minut lub pieszo od Mostu Łańcuchowego.
 • Kościół Macieja z XIII wieku to kolejna atrakcja w tej dzielnicy zamkowej, to tutaj miały miejsce koronacje królewskie. Należy zwrócić uwagę na kolor dachówek, które są bardzo podobne do dachu katedry św. Szczepana w Wiedniu. Kiedy panowali Turcy kościół został zamieniony w meczet.
 • Baszta Rybacka to oryginalna budowla zbudowana w latach 1895 – 1902. Znajdują się w niej liczne małe knajpki z przepięknymi widokami na miasto.
 • Parlament – najbardziej rozpoznawalny budynek, symbol stolicy Węgier. Budowę rozpoczęto w 1896 roku, przy budowie pracowało ponad 100 tysięcy osób, wykorzystano 40 kg złota oraz 40 milionów cegieł. Istnieje możliwość zwiedzenia parlamentu wraz z przewodnikiem.
 • Most Łańcuchowy – przepiękny most o długości 380 metrów, który posiada 2 przęsła. To najstarszy most w Budapeszcie, na obu końcach mostu znajdują się ogromne figurki lwów. Legenda głosi, że kiedy most przekroczy dziewica lwy zaczną ryczeć.
 • Wyspa św. Małgorzaty to ulubione miejsce mieszkańców do odpoczynku. Wyspa znajduje się na Dunaju, znajdziemy tutaj uzdrowisko wód termalnych i borowin. Kompleks położony jest w pięknym parku. Znajdują się tutaj ogrody różane i japońskie. Dodatkowo możemy spędzić aktywnie czas korzystając z kortów, minigolfów, rowerów i licznych tras spacerowych. Na wyspie znajdują się baseny, których wody bogate sią w wapń, magnez, siarkę, selen oraz inne minerały.
 1. Balaton to tak zwane „węgierskie morze”, które również należałoby zobaczyć jak również półwysep Tihany – „węgierska Prowansja” z opactwem benedyktynów. Na półwyspie tym znajdują się uprawy lawendy.
 2. Jaskinie w Aggtelek – to gratka dla miłośników speleologii. Niezwykłą atrakcją jest sala koncertowa pod ziemią. Dojechać tam możemy jedynie autobusem lub samochodem.
 3. Szentendre – tzw. węgierki Kazimierz Dolny to maleńkie miasteczko, ale niezwykle klimatyczne, bardzo malownicze. Głównym punktem jest plac Fo ter z licznymi kolorowymi domkami. Miasteczko pełne jest wąskich uliczek. Znajdziemy tu muzeum marcepanu i cudowne wyroby z niego. Są tu liczne figury i całe obiekty zrobione tylko z tego materiału. Przy każdym obiekcie znajdują się informacje ile wykorzystano marcepanu do zrobienia obiektu oraz jak długo trwały prace nad jej wytworzeniem.

Węgry to kraj, który warto odwiedzić, ze względu na bogatą historię oraz infrastrukturę historyczną. Powyższa lista to tylko częściowa propozycja do zwiedzania, jest ich wiele więcej.

 

Turystyka
Mauritius – raj na Ziemi – odkryj piękno tej wyspy

Mauritius to mała wyspa w Oceanie Indyjskim, która znana jest z pięknych plaż, turkusowych lagun oraz bujnej roślinności. Wyspa ta jest popularnym celem wakacyjnym dla osób, które chcą odpocząć od codziennego zgiełku i wypocząć na egzotycznej wyspie. W tym artykule przedstawimy najważniejsze informacje na temat Mauritiusa i co warto zobaczyć …

Turystyka
Co warto zobaczyć w Szanghaju?

Wschodnie Chiny, miasto przy ujściu rzeki Jangcy- Szanghaj. Posiada oblicze tradycyjne, nowoczesne i na wskroś europejskie. Jest najdynamiczniejszą metropolią Azji. Szanghaj – co warto zobaczyć ? Miasto ma historię sięgającą ponad 1000 lat. Gdy panowała dynastia Han, w miejscu miasta istniała osada rybacka. Jego symbole to pnące się do góry …

Turystyka
Co warto zobaczyć w Rzymie?

Na SIEDMIU wzgórzach PIĘTRZY się Rzym- w ten sposób nauczyciele pomagają zapamiętać swoim uczniom dwie rzeczy: datę powstania Wiecznego Miasta- 753 p.n.e., oraz że miasto to powstało na siedmiu wzgórzach. Rzym jest metropolią o globalnym znaczeniu, a na jego terytorium znajduje się enklawa- Watykan. Rzym – co warto zobaczyć? Rzym …