Antalya- co warto zobaczyć ?

Turystyka

Antalya to miasto w południowo- zachodniej Turcji, nad zatoką o tej samej nazwie na Morzu Śródziemnym. Częsty kierunek turystyczny, kurort wypoczynkowy Riwiery Tureckiej.

Antalya -co warto zobaczyć?

Tereny te były zamieszkiwane od czasów prehistorycznych. Miasto miało burzliwą historię, wielokrotnie przechodziło między państwami. Wielokrotnie ucierpiało ze względu na najazdy tureckie. Miasto rozwijało się handlowo. Antalya- co warto zobaczyć ?

  1. Minaret Yivli- Minaret i meczet pochodzą z 1230 roku. Jednak budynek meczetu uległ zniszczeniu, został odbudowany w 1373 roku. Obecnie jest to symbol Antalyi, a budynek należy do Muzeum Etnograficznego i jest udostępniony dla turystów.
  2. Rzymska Brama Hadriana- elegancki łuk triumfalny, powstały w 130 roku n. e, upamiętniający przyjazd cesarza Hadriana. Brama przetrwała w niemalże nienaruszonym stanie prawie 2000 lat. Konstrukcja składa się z trzech łukowatych bram, w białej marmurowej ramie. Niegdyś była to główna brama prowadząca do miasta.
  3. Kaleiçi- dzielnica, która jest odgrodzona od reszty miasta zabytkowymi murami obronnymi. Zakazany jest tu ruch ruch samochodowy. Rzadko bywa tam cicho, ze względu na wiele cenionych i ekskluzywnych restauracji oraz hoteli, z których co wieczór dobiega muzyka.
  4. Domy Osmańskie to Największa atrakcją Kaleiçi. Zabytkowe osmańskie domy pochodzą z XVIII- XIX wieku. Obecnie wiele z nich pełni funkcję pensjonatów. Fasady budynków są wykonane z białego kamienia i zdobione ciemnym drewnem. Za drzwiami często kryją się obfitujące w bujną roślinność patia.
  5. Port, w którym cumują kolorowe i różnorodne statki turystyczne zazwyczaj wyglądające jak statki pirackie, co nie zmienia faktu, że warto tam zajrzeć. Można również skorzystać z możliwości rejsu po zatoce, lub przysiąść w niedużej restauracji i skosztować świeżej ryby. Niedaleko zobaczymy również niewielki i zabytkowy meczet, który słynie z swej wyjątkowej architektury.
  6. Wieża zegarowa- Antalya to miasto tureckie, a takie miasto zawsze posiada wieżę zegarową. Wieża to pozostałości po starożytnych murach Starego Miasta. Kiedyś miasto otaczało 80 wież, jako jedyna przetrwała do czasów współczesnych. Na szczycie wieży powiewa flaga Republiki Turcji.  

 Antalya to tradycja i nowoczesność. Stare budynki wkomponowane w nowoczesna zabudowę. Jest to popularny kierunek turystyczny, który zachwyca swoim urokiem, a do tego posiada dobrze rozbudowana bazę turystyczną. W Antalyi każdy znajdzie coś dla siebie- czy to możliwość wypoczywania nad Morzem Śródziemnym, czy podziwianie architektury i sztuki. Idealne na krótki i długi wyjazd, samemu, we dwoje, ze znajomymi, czy rodziną.

Turystyka
Mauritius – raj na Ziemi – odkryj piękno tej wyspy

Mauritius to mała wyspa w Oceanie Indyjskim, która znana jest z pięknych plaż, turkusowych lagun oraz bujnej roślinności. Wyspa ta jest popularnym celem wakacyjnym dla osób, które chcą odpocząć od codziennego zgiełku i wypocząć na egzotycznej wyspie. W tym artykule przedstawimy najważniejsze informacje na temat Mauritiusa i co warto zobaczyć …

Turystyka
Co warto zobaczyć w Szanghaju?

Wschodnie Chiny, miasto przy ujściu rzeki Jangcy- Szanghaj. Posiada oblicze tradycyjne, nowoczesne i na wskroś europejskie. Jest najdynamiczniejszą metropolią Azji. Szanghaj – co warto zobaczyć ? Miasto ma historię sięgającą ponad 1000 lat. Gdy panowała dynastia Han, w miejscu miasta istniała osada rybacka. Jego symbole to pnące się do góry …

Turystyka
Co warto zobaczyć w Rzymie?

Na SIEDMIU wzgórzach PIĘTRZY się Rzym- w ten sposób nauczyciele pomagają zapamiętać swoim uczniom dwie rzeczy: datę powstania Wiecznego Miasta- 753 p.n.e., oraz że miasto to powstało na siedmiu wzgórzach. Rzym jest metropolią o globalnym znaczeniu, a na jego terytorium znajduje się enklawa- Watykan. Rzym – co warto zobaczyć? Rzym …