Co warto zobaczyć w Turcji ?

Turystyka

Państwo lezące na dwóch kontynentach: azjatyckim i europejskim. W Europie graniczy z Grecją oraz Bułgarią, za to w Azji z Syrią, Irakiem, Iranem Azerbejdżanem, Armenią oraz Gruzją. Stolicą państwa jest Ankara. Mowa oczywiście o słonecznej Turcji.

Turcja – co warto zobaczyć?

Turcja od kilku lat jest jednym z najczęściej wybieranych państw na odpoczynek. Nic dziwnego, niesamowity urok miast, klimat, piękne plaże i ciepłe morze sprzyja dużemu rozwojowi turystyki, a do tego przepyszna kuchnia to wisienka na przysłowiowym torcie. A więc Turcja- co wato zobaczyć w tym niepowtarzalnym kraju?

  1. Pamukkale– cud natury można by tak rzec. Białe trawertynowe tarasy wyglądające jak zaśnieżone pole pośród zielonych terenów. Trawertyn to skała osadowa. Dzięki wodzie wypływającej z gorących źródeł, gdy się ona ochładza wytrąca się węglan wapnia, który osadzając się tworzy przepiękne nacieki i stalaktyty. Ten proces trwa od 14 tysięcy lat, a na szczycie gorących źródeł można dziś zobaczyć ruiny greckich zabytków.
  2. Hagia Sophia w Stambule to znany wszystkim symbol Turcji, meczet, który w dawnych czasach był bazyliką zbudowaną przez cesarza wschodni- rzymskiego w VI w n.e. Dopiero po ponad 900 latach został przebudowany na Meczet. Ogromne wrażenie robi kopuła, której średnica ma ponad 31 metrów! Zaś freski we wnętrzu świątyni przypomną o potędze Konstantynopola. Hagia Sophia od 1935 roku jest przekształcona w muzeum i obecnie jest największą atrakcją turystyczną Turcji.
  3. Kapadocja– bezkonkurencyjne jedno z najpiękniejszych miejsc w Turcji. Jest to miejsce, które powstało na skutek erupcji wulkanu, a dziś znana jest przede wszystkim z domów i kościołów wykutych w skale. W dawnych czasach obszar ten był bardzo ważny dla wczesnego chrześcijaństwa, dlatego można zobaczyć tam kościoły z czasów bizantyjskich.
  4. Efez– a dokładniej ruiny starożytnego miasta, które znamy dzięki wybitnemu filozofowi greckiemu, czyli Heraklitowi. Jest to popularna atrakcja na zachodnim wybrzeżu, kiedyś znajdował się tam jeden z 7 cudów świata starożytnego czyli świątynia Artemidy. Dzisiaj możemy podziwiać tam budynki Biblioteki Celsusa oraz Teatru Wielkiego.
  5. Plaża Patara– to 14 km pięknej plaży, jest najdłuższą plażą w całym rejonie Morza Śródziemnego. Na plaży możemy jedynie zobaczyć starożytne ruiny oraz wydmy, ale ciekawostką jest, że pobliska wioska o nazwie Patara to miejsce, w którym urodził się biskup Mikołaj- późniejszy Święty Mikołaj.
  6. Pergamon– ruiny starożytnego miasta, które zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Zobaczymy tam akropol i teatra na wzgórzu, a przy okazji możemy podziwiać niesamowite widoki.

To tylko nieliczne z ciekawych miejsc które warto zobaczyć w Turcji. Musimy pamiętać, że w tym kraju zobaczymy wiele ruin z okresu grecko-rzymskiego, ale zobaczymy również wpływ Imperium Osmańskiego na ten kraj. Niesamowite plaże, architektura, kultura i przepyszne jedzenie przyciągają co roku sporą ilość turystów. Wśród nich nie może zabraknąć i Ciebie!

Turystyka
Na co zwrócić uwagę wybierając się na zagraniczne wczasy?

Wczasy to wymarzony czas odpoczynku. Wymarzone wakacje należy dokładnie zaplanować, uwzględniając najmniejsze szczegóły. Piękne widoki to nie wszystko, a najlepsze oferty biur podróży zapewniają bezpieczeństwo, wyśmienitą kuchnię i komfort. Nie każdy ma czas, aby na własną rękę organizować wyjazd, a tanie wczasy z biurem podróży potrafią pozytywnie zaskoczyć. Na co …

Turystyka
Mauritius – raj na Ziemi – odkryj piękno tej wyspy

Mauritius to mała wyspa w Oceanie Indyjskim, która znana jest z pięknych plaż, turkusowych lagun oraz bujnej roślinności. Wyspa ta jest popularnym celem wakacyjnym dla osób, które chcą odpocząć od codziennego zgiełku i wypocząć na egzotycznej wyspie. W tym artykule przedstawimy najważniejsze informacje na temat Mauritiusa i co warto zobaczyć …

Turystyka
Co warto zobaczyć w Szanghaju?

Wschodnie Chiny, miasto przy ujściu rzeki Jangcy- Szanghaj. Posiada oblicze tradycyjne, nowoczesne i na wskroś europejskie. Jest najdynamiczniejszą metropolią Azji. Szanghaj – co warto zobaczyć ? Miasto ma historię sięgającą ponad 1000 lat. Gdy panowała dynastia Han, w miejscu miasta istniała osada rybacka. Jego symbole to pnące się do góry …