Co warto zobaczyć w Holandii ?

Turystyka

Holandia, państwo składowe Królestwa Niderlandów, leżące w Europie Zachodniej. Duża część terenu Holandii leży poniżej poziomu morza. Państwo należy do ONZ, NATO i Unii Europejskiej. Ciekawostką są stolice państwa. Tak Holandia ma dwie stolice: stolica konstytucyjna to Amsterdam, a stolica administracyjna to Haga.

Holandia – co warto zobaczyć?

Graniczy z Belgia, Niemcami i Francją. Holandia jest głównie krajem nizinnym. Kojarzona przede wszystkim z wiatrakami, tulipanami i oczywiście rowerami. Z Holandii pochodzili sławni malarze Rembrandt oraz Vincent van Gogh. Przed Państwem Holandia- co warto zobaczyć?

  1. Amsterdam– stolica kraju i najpopularniejsze miasto w Holandii. Historia Holandii to wiek XII. Początkowo miasto było osadą rybacką. Nazwa miasta to połączenie nazwy rzeki Amstel oraz słowa „Dam”, które oznacza tamę. Miasto podzielone jest jakby na Starą Stronę i Nową Stronę co nie ma związku z ich czasem powstania. Po Nowej Stronie możemy podziwiać Pałac Królewski, który powstał w XVII wieku, w czasie trwania holenderskiej Złotej Ery. Pałac początkowo pełnił funkcję Ratusza, a początkiem XIX wieku zamieszkał w nim Ludwik Napoleon Bonaparte, brat tego Napoleona Bonapartego. Po zakończeniu panowania króla Ludwika, pałac stał się siedzibą holenderskich władców. Plac Dam jest to najważniejszy plac w mieście, kiedyś na placu znajdował się Budynek Wagi, niestety nie ma po nim już śladu. Popularna dzielnica De Wallen znajduje się w Starej Części, zobaczymy tam kościół, który ma 800 lat i jest uważany za najstarszy budynek w mieście. W Amsterdamie warto odwiedzić również najmniejszy dom wybudowany w 1738 roku, Ręce Rygi, historyczną aptekę, budynek giełdy Beurs von Berlage. Amsterdam posiada również rożne, ciekawe muzea, dlatego warto zaplanować swój czas na odwiedzenie ich. Dla fanów piłki nożnej jest możliwość zwiedzenia stadionu, na którym swoje mecze rozgrywa drużyna Ajax Amsterdam.
  2. Breda– holenderskie miasto kojarzone z hucznym karnawałem oraz sławnymi DJ- ami: Tiesto i Hardwell. Dodatkowo jest to jedno z głównych skupisk polonijnych Holandii. Breda ma charakter miasta granicznego: trochę holenderskie i trochę flamandzkie. Jak wiele miast o długiej historii, warto zacząć od Starego Miasta, gdzie zobaczymy zamek, w którym obecnie mieści się Królewska Akademia Wojskowa. Sam zamek powstał w 1353 roku. Kolejnym budynkiem jest Stary Kościół, który powstał w 1410 roku, obok budowli z wysoką wieża znajduje się klasyczny rynek. Breda ma dużo akcentów polskich. 29 października 1944 roku mieszkańcy Bredy zostali wyzwoleni spod panowania Niemców, do miasta wkroczyli żołnierze generała Maczka. W Bredzie Polacy zostali docenieni, po wojnie dzieci uczyły się śpiewać polski hymn w szkole, w ratuszu zobaczymy tablicę na część Żołnierzy Polskiej Pierwszej Dywizji Pancernej generała Maczka. W Bredzie znajdziemy ulicę: Generała Maczka oraz Polską Drogę. W mieście są trzy polskie cmentarze wojskowe, na którym pochowani są żołnierze wyzwalający Bredę i region. Na Polskim Honorowym Cmentarzu Wojskowym wśród swoich żołnierzy, zgodnie ze swoja wolą został pochowany generał Stanisław Maczek. Dodatkowo w mieście znajduje się również muzeum upamiętniające generała i jego dywizję.
  3. Marken, to nieduże miasto położone na sztucznym jeziorze. Na wyspie zachwycą nas przepiękne wąskie uliczki i drewniane domki. Nie jest to miejsce bogate w zabytki, ale warte odwiedzenia ze względu na swój unikalny klimat. Port znajdujący siew Marken to najstarszy port w Holandii, w innej części miasta zobaczymy kościół, oraz Muzeum Miasta, gdzie poznamy historie Marken.
  4. Haga to małe miasto, gdzie większość zabytków historycznych jest umieszczonych w centrum miasta, kawałek od centrum zobaczymy Pałac Pokoju, w którym mieści się Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości.

W Holandii nie możemy zapomnieć o odwiedzeniu Delft, Eindhoven, Haarlem czy Arnhem i innych wyjątkowych, pięknych miast. Holandia jest niedocenionym krajem przez turystów, którzy za główny kierunek wybierają Amsterdam. Warto czasami jednak przełamać się i zobaczyć nowe miejsca.

 

Turystyka
Na co zwrócić uwagę wybierając się na zagraniczne wczasy?

Wczasy to wymarzony czas odpoczynku. Wymarzone wakacje należy dokładnie zaplanować, uwzględniając najmniejsze szczegóły. Piękne widoki to nie wszystko, a najlepsze oferty biur podróży zapewniają bezpieczeństwo, wyśmienitą kuchnię i komfort. Nie każdy ma czas, aby na własną rękę organizować wyjazd, a tanie wczasy z biurem podróży potrafią pozytywnie zaskoczyć. Na co …

Turystyka
Najlepsze Atrakcje Świnoujścia: Przewodnik po Ciekawych Miejscach

Odkryj Urok Świnoujścia: Niezwykłe Miejsca do Zwiedzania Świnoujście, zlokalizowane na północno-zachodnim wybrzeżu Polski, to nie tylko popularny nadmorski kurort, ale także miejsce o bogatej historii i niezwykłych atrakcjach turystycznych. Jeśli planujesz odwiedzić to piękne miasto, warto poznać, co warto zwiedzić w Świnoujściu, aby Twoja podróż była pełna wrażeń i niezapomnianych …

Turystyka
Mauritius – raj na Ziemi – odkryj piękno tej wyspy

Mauritius to mała wyspa w Oceanie Indyjskim, która znana jest z pięknych plaż, turkusowych lagun oraz bujnej roślinności. Wyspa ta jest popularnym celem wakacyjnym dla osób, które chcą odpocząć od codziennego zgiełku i wypocząć na egzotycznej wyspie. W tym artykule przedstawimy najważniejsze informacje na temat Mauritiusa i co warto zobaczyć …