Stambuł co warto zobaczyć ?

Turystyka

Stambuł miasto leżące w Turcji. Jest to specyficzne miasto, które leży na dwóch kontynentach. Tak jest- zachodnia cześć miasta leży w Europie, zaś zachodnia w Azji. Połączone są mostem. Stambuł leży nad Morzem Marmara i cieśniną Bosfor.

Stambuł – co warto zobaczyć?

 W 330 roku miasto zostało przebudowane i nazwane Konstantynopolem. Stambuł to wpływy kultury tureckiej, europejskiej. Znajdziemy tam również ślady wpływów greckich oraz perskich. Czy warto wybrać się do Stambułu ? Tak, jest to wyjątkowe miasto, w którym zobaczymy dużo ciekawych miejsc, a to wszystko dopełnione zostanie dobrymi, tureckimi daniami. Dlatego też odpowiadamy na pytanie: Stambuł- co warto zobaczyć?

  1. Hagia Sofia- początkowo kościół. Po zajęciu Konstantynopola przez Turków świątynia została przebudowana na meczet. Wtedy też zostały dobudowane minarety. Od 1935 roku meczet został zmieniony na muzeum. Odwiedzając Hagia Sofie warto zwrócić swój wzrok na ogromną, przepiękną kopułę.

  2. Muzeum Sztuki Tureckiej i Islamskiej- jest to były pałac Ibrahima Paszy. Muzeum istnieje od 1983 roku, zobaczymy tam rękopisy z okresu VIII-XIX wieku, dzieła sztuki metalu, drewna czy kamienia Wszystko to dopełni możliwość podziwiania pięknie ręcznie tkanych dywanów tureckich.

  3. Muzeum Adama Mickiewicza- tak, w Stambule zobaczymy dom w którym żył i zmarł nasz wieszcz narodowy.

  4. Błękitny Meczet- Największy i najbardziej wystawny meczet miasta. Meczet powstał w latach 1609-1619. Jest to ostatni z meczetów, który przedstawia okres klasyczny sztuki islamskiej.

  5. Obelisk Teodozjusza, znany również pod nazwą: Obelisk Egipski. Najstarszy obiekt sztuki na Hipodromie oraz w Stambule. Pochodzi z XV p.n.e. Wykonany został z różowego granitu asuańskiego. Cokół pochodzi z 389 roku.

  6. Akwedukt Walensa- został zbudowany w 375 r. Akwedukt biegnie na wysokości 64 m n.p.m. i osiąga miejscami wysokość 20 metrów.

  7. Podziemne cystern na wodę- najbardziej popularna to Cysterna bazyliki- zobaczymy w niej 366 kolumn, które podpierają sklepienie. Do dwóch kolumn, jako cokoły użyto płaskorzeźby w kształcie głowy meduzy. Cysterna bazyliki jest na terenie Stambułu największa.

Stambuł to różnorodność stylów, jednak dominuje w nim w styl islamski. Jest to wyjątkowe miejsce bogate w historię: czasy cesarstwa bizantyjskiego, później przejęcie miasta przez Turków. Zmiany i przebudowy budowli. Już samo położenie miasta na dwóch kontynentach sprawia, że warto je odwiedzić. Podsumowując: położenie, klimat, atrakcje turystyczne i kuchnia to aspekty, które sprawiają, że Stambuł jest wart naszego zainteresowania.

Turystyka
Na co zwrócić uwagę wybierając się na zagraniczne wczasy?

Wczasy to wymarzony czas odpoczynku. Wymarzone wakacje należy dokładnie zaplanować, uwzględniając najmniejsze szczegóły. Piękne widoki to nie wszystko, a najlepsze oferty biur podróży zapewniają bezpieczeństwo, wyśmienitą kuchnię i komfort. Nie każdy ma czas, aby na własną rękę organizować wyjazd, a tanie wczasy z biurem podróży potrafią pozytywnie zaskoczyć. Na co …

Turystyka
Mauritius – raj na Ziemi – odkryj piękno tej wyspy

Mauritius to mała wyspa w Oceanie Indyjskim, która znana jest z pięknych plaż, turkusowych lagun oraz bujnej roślinności. Wyspa ta jest popularnym celem wakacyjnym dla osób, które chcą odpocząć od codziennego zgiełku i wypocząć na egzotycznej wyspie. W tym artykule przedstawimy najważniejsze informacje na temat Mauritiusa i co warto zobaczyć …

Turystyka
Co warto zobaczyć w Szanghaju?

Wschodnie Chiny, miasto przy ujściu rzeki Jangcy- Szanghaj. Posiada oblicze tradycyjne, nowoczesne i na wskroś europejskie. Jest najdynamiczniejszą metropolią Azji. Szanghaj – co warto zobaczyć ? Miasto ma historię sięgającą ponad 1000 lat. Gdy panowała dynastia Han, w miejscu miasta istniała osada rybacka. Jego symbole to pnące się do góry …