Co warto zobaczyć w Indiach?

Turystyka

Siódmy kraj pod względem wielkości. Oblewane wodami Oceanu Indyjskiego, Morza Arabskiego i Zatoki Bengalskiej. Graniczy z Pakistanem, Chinami, Nepalem, Bhutanem, Mjanmą i Bangladeszem. Ograniczone przez najwyższe góry świata Himalaje oraz Karakorum. Mowa oczywiście o Indiach, ze stolicą w Nowe Delhi.

Indie – co warto zobaczyć?

Indie słyną z niesamowitych kolorów, kontrastów i przypraw. Jest to jedna z najbardziej aromatycznych kuchni świata. Ponadto symbolem rozpoznawczym Indii jest Bollywood, barwne taneczne, miłe dla oka filmy. Charakterystyczne dla Indii są również słonie, któż z nas nie oglądał przystojnego Indiana Jonesa, który ocalił dzieci z indyjskiej wioski? Dlatego zadajmy sobie pytanie: Indie- co warto zobaczyć w kraju, gdzie święta jest rzeka ?

  1. Nowe Delhi – miasto pełne kontrastów. Nie możemy zapomnieć, że Indie długo było pod panowaniem Brytyjczyków, dlatego możemy zobaczyć tam elementy europejskie. Dheli to miasto, które ciągle tętni życiem, ono nigdy nie śpi. W mieście można zobaczyć pojazd, który popularny był w Warszawie w czasach II wojny światowej- riksze. Indie to też kraj przepaści: bogaci kontra biedni, dobrze urodzeni przeciwko tym źle urodzonym, wszystkich jednak łączy wiara i świątynie: Złota Świątynia to miejsce wyznawców sikhizmu. Bryła świątyni jest bogato zdobiona: złoto, miedź, marmur.
  2. Meczet Dżama Masdżid-perła mogolskiej architektury. Meczet pochodzi z XVII wieku i prowadzą do niego trzy ogromne bramy. Budynek łączy w sobie elementy architektury muzułmańskiej oraz hinduskiej.
  3. Grobowiec Humajuna to z kolei kompleks grobowy władcy Indii – Humajuna. Z kolei łączy on w sobie architekturę indyjską z perską. Grobowiec wpisany został na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
  4. Tadź Mahal to mauzoleum naprawdę wyjątkowe. Po bokach głównego budynku powstały cztery minarety o wysokości 42 metrów. Minarety są lekko odchylone, po to aby nie spadły na budynek w czasie trzęsienia ziemi. Historia Tadź Mahal jest smutna i bolesna, jest symbolem miłości i złożonej obietnicy.
  5. Ganges– święta rzeka hinduizmu,centrum życia codziennego i kulturowego. Hindusi uznają, że wody rzeki są oczyszczające. Według wierzeń wchodząc do rzeki człowiek obmywa się nie tylko z brudu fizycznego ale również duchowego. Oprócz oczyszczającej kąpieli, do rzeki w ostatnią podróż oczyszczającą puszczane są ciała lub prochy zmarłych hindusów. Nie jest to atrakcja turystyczna, ale będąc w Indiach, trzeba pamiętać, że rzeka ta jest najbardziej zanieczyszczoną rzeką na świecie, zobaczenie jej będzie ważne aby uświadomić sobie czego nie możemy robić naszej planecie.

Indie piękny kraj wielu kultur, tradycji, kontrastów. Będąc w nim będziemy przenikać między bogatymi i biednymi. Warto jednak odwiedzić i poznać to, co jest tak nam odległe. Jest to fascynujący, orientalny subkontynent, który raz zobaczony zapadnie nam w pamięci.

Turystyka
Co warto zobaczyć w Japonii?

Czołowa potęga gospodarcza, wyspiarski kraj na Pacyfiku. Japonia, często nazywana Krajem Wschodzącego Słońca lub Krajem Kwitnącej Wiśni. Kraj o zupełnie innej kulturze i tradycjach, przepiękny i nieznany. Japonia – co warto zobaczyć? Japonię oblewają wody Oceanu Spokojnego i leży ona na styku płyt tektonicznych. Dlatego też kraj jest bardzo narażony …

Turystyka
Co zobaczyć w Francji

Rozciąga się od Morza Śródziemnego na południu do Kanału La Manche i Morza Północnego na północy. Graniczy z 8 państwami Europejskimi: Belgią, Luksemburgiem, Niemcami, Hiszpanią, Szwajcarią, Włochami, Monako i Andorą. Mowa oczywiście o Francji, ze stolicą w Paryżu. Państwo o długiej historii i pięknym położeniu i architekturze, która zapiera dech …

Turystyka
Co warto zobaczyć w Hiszpanii?

Państwo na Półwyspie Iberyjskim, 4 pod względem wielkości w Europie, graniczy z Portugalią, Gibraltarem, Marokiem, Andorą i Francją. Zgadza się, mowa o Hiszpanii, której stolicą jest znany wszystkim Madryt. Hiszpania swoim terytorium obejmuje również Wyspy Kanaryjskie na Oceanie Atlantyckim. Jest członkiem Unii Europejskiej, ONZ-u, NATO i wielu innych organizacji. Hiszpania- …