Spacer po średniowiecznych uliczkach: Tallinn – Wizyta w Starym Mieście i Katedrze Aleksandra Nevskiego

Turystyka

Spacer po średniowiecznych uliczkach: Tallinn – Wizyta w Starym Mieście i Katedrze Aleksandra Nevskiego

Wizyta w Tallinnie, stolicy Estonii, to niezapomniane przeżycie dla miłośników historii i architektury. Miasto ma wiele do zaoferowania, ale jednym z najbardziej fascynujących miejsc jest Stare Miasto i Katedra Aleksandra Nevskiego. Spacer po średniowiecznych uliczkach Tallinna pozwala przenieść się w czasie i odkryć bogatą historię tego miejsca.

 1. Powitanie w Starym Mieście Tallinna

Po dotarciu do Tallinna warto rozpocząć odwiedzanie od Starego Miasta, które jest wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Wchodząc przez Brama Rybacką, z pewnością poczujesz się przeniesiony w czasie. Wąskie, brukowane uliczki, średniowieczne budynki i mury obronne przywołują atmosferę dawnej epoki. Stare Miasto to także miejsce, gdzie znajduje się Katedra Aleksandra Nevskiego.

 1. Historia Katedry Aleksandra Nevskiego

Katedra Aleksandra Nevskiego została zbudowana w XIX wieku jako wyraz rosyjskiego wpływu na Estonię, której naród stracił niepodległość i było to okres narodowej reakcji narodu estońskiego przeciwko rosyjskim wpływom. Katedra jest jednym z najważniejszych zabytków Tallinna i jednym z największych prawosławnych kościołów w Europie.

 1. Wspaniałe detale architektoniczne

Podziwianie wspaniałych detali architektonicznych katedry to prawdziwa uczta dla oczu. Zewnętrzne ściany ozdobione są mozaikami, które przedstawiają postacie religijne i motywy związane z historią Estonii. Wnętrze katedry jest równie imponujące, z dekorowanymi ikonami, złotymi ikonostasami i kunsztownie snycerzowanymi drewnianymi wnękami.

 1. Zwiedzanie Katedry Aleksandra Nevskiego

Podczas wizyty w katedrze można zwiedzić różne części budowli, takie jak kaplice, dzwonnica i wnętrze głównej świątyni. Istnieje również możliwość wejścia na taras widokowy, skąd można podziwiać panoramę miasta.

Lista wypunktowana:

 • Zwiedzanie katedry jest darmowe, ale istnieje możliwość ofiarowania dobrowolnej darowizny na jej utrzymanie.
 • Zwiedzanie katedry trwa około godziny, w zależności od tempa, z jakim chcemy zwiedzać poszczególne części budowli.
 1. Spacer po Starym Mieście

Po zwiedzeniu Katedry Aleksandra Nevskiego warto poświęcić czas na spacer po Starym Mieście Tallinna. Wśród wąskich uliczek znajdują się kawiarnie, restauracje, sklepy z pamiątkami i galerie sztuki, które kuszą turystów na każdym kroku. Spacer po Starym Mieście to także okazja do podziwiania dawnych domów kupieckich i odkrywania ukrytych zakątków, które przywracają do życia ducha przeszłości.

 1. Smaki Tallinna

W czasie spaceru po Starym Mieście można również skosztować tradycyjnych estońskich potraw. Restauracje serwują dania oparte na lokalnych produktach, takie jak ryby, dziczyzna i tradycyjne dania mięsne. Warto spróbować słynnego estonskiego czarodziejskiego napoju – kumyssu, sporządza się go ze zdrowego mleka klaczy.

Lista wypunktowana:

 • Niektóre restauracje w Starym Mieście oferują także pokazy tańca i muzyki na żywo.
 • Warto zwrócić uwagę na tradycyjne desery estońskie, takie jak kohuke (twarożek w czekoladzie) i kringel (słodkie bułeczki).
 1. Podsumowanie

Spacer po średniowiecznych uliczkach Tallinna, zwiedzanie Starego Miasta i Katedry Aleksandra Nevskiego to niezapomniane wrażenia dla wszystkich miłośników historii, architektury i kultury. To miejsce pełne magii i tajemnicy, które przywołuje ducha przeszłości. Przygotuj się na łapanie oddechu w obliczu piękna i bogactwa Tallinna. Niezapomniana podróż czeka na Ciebie w sercu średniowiecznego miasta.

Turystyka
Mauritius – raj na Ziemi – odkryj piękno tej wyspy

Mauritius to mała wyspa w Oceanie Indyjskim, która znana jest z pięknych plaż, turkusowych lagun oraz bujnej roślinności. Wyspa ta jest popularnym celem wakacyjnym dla osób, które chcą odpocząć od codziennego zgiełku i wypocząć na egzotycznej wyspie. W tym artykule przedstawimy najważniejsze informacje na temat Mauritiusa i co warto zobaczyć …

Turystyka
Co warto zobaczyć w Szanghaju?

Wschodnie Chiny, miasto przy ujściu rzeki Jangcy- Szanghaj. Posiada oblicze tradycyjne, nowoczesne i na wskroś europejskie. Jest najdynamiczniejszą metropolią Azji. Szanghaj – co warto zobaczyć ? Miasto ma historię sięgającą ponad 1000 lat. Gdy panowała dynastia Han, w miejscu miasta istniała osada rybacka. Jego symbole to pnące się do góry …

Turystyka
Co warto zobaczyć w Rzymie?

Na SIEDMIU wzgórzach PIĘTRZY się Rzym- w ten sposób nauczyciele pomagają zapamiętać swoim uczniom dwie rzeczy: datę powstania Wiecznego Miasta- 753 p.n.e., oraz że miasto to powstało na siedmiu wzgórzach. Rzym jest metropolią o globalnym znaczeniu, a na jego terytorium znajduje się enklawa- Watykan. Rzym – co warto zobaczyć? Rzym …