Co warto zobaczyć w Grecji ?

Turystyka

Państwo, które swoim terytorium obejmuje dużą ilość wysp, a ponad 160 jest zamieszkanych. Znane całemu światu, kolebka kultury, architektury, filozofów i dramatu. Graniczy z Albanią, Macedonią Północną, Turcją oraz Bułgarią. Mowa oczywiście o Grecji, ze swoją przepiękną stolicą w Atenach.

Grecja – co warto zobaczyć?

Grecja kojarzy nam się z oliwkami, pomarańczami, mitologią grecką i światem antycznym. Nic dziwnego, jest miejscem narodzin demokracji, twierdzeń naukowych, olimpiady. Grecja to kraj bogaty w zabytki i krajobrazy, a dobra pogoda i pyszne jedzenie sprawią, że turyści chętnie wybierają to państwo jako kierunek swoich urlopów. Tak więc Grecja- co warto zobaczyć w kraju pomarańczy?

  1. Ateny– stolica i największe miasto Grecji. To tutaj tak naprawdę wszystko się zaczęło i narodziła się nasza cywilizacja. Podstawowym miejscem do odwiedzenia jest wzgórze Akropol. Na wzgórzu dziś możemy podziwiać dwie świątynie: Erechtejon oraz Partenon. Na południowym zboczu Akropolu zobaczymy Teatr Dionizosa. Obok słynnego Akropolu należy udać się na starożytną Agorę, z zachowaną świątynią Hefajstosa. Warto zobaczyć również Świątynie Zeusa Olimpijskiego, bibliotekę Hadriana i rzymskie Forum. Żeby podziwiać widoki można również wybrać się na Wzgórze Aresa, gdzie w starożytności odbywały się zgromadzenia. W Atenach odbyła się pierwsza nowożytna olimpiada w 1896 roku na Stadionie Panatenajskim. Centralnym miejscem w Atenach jest Plac Konstytucji, przy placu stoi pałac królewski z XIX wieku, a obok pałacu znajduje się Grób Nieznanego Żołnierza, przy którym stoi warta w historycznych strojach. W pałacu znajduje się siedziba parlamentu. W Atenach można odwiedzić też placówki kulturowe takie jak: Nowe Muzeum Akropolu, Narodowe Muzeum, Muzeum wojny, Muzeum Bizantyjskie i Chrześcijańskie, czy Greckie Muzeum Samochodów.
  2. Delfy– w tym mieście przebywała wyrocznia przepowiadająca przyszłość. Świętą Drogą można było dostać się do świątyni Apollina. Stanowisko archeologiczne w Delfach zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Zwiedzanie Delf najlepiej zaczęć od świątynie Ateny, później przejść do głównego stanowiska archeologicznego (w czasie drogi miniemy fontannę, gdzie obmywali się przybywający do świątyni) a na koniec przejść do muzeum archeologicznego. Obok świątyni Ateny zobaczymy ruiny gimnazjonu. W Delfach zobaczymy Teatr, który mógł pomieścić nawet 5000 osób oraz rzymskie Forum.
  3. Egina– wyspa w archipelagu Wysp Argosarońskich, około 40 minut rejsu promem z Aten. Wpływając do portu od razu zobaczymy ruiny świątyni Apolla na wzgórzu Kolona. Najcenniejszym zabytkiem Eginy jest świątynia Afai, czyli dorycka budowla. Dziś możemy podziwiać ruiny świątyni ale zachowane w bardzo dobrym stanie. Dodatkową atrakcją jest bazylika pw. św. Nektariusza- kościół prawosławny, wzniesiony w latach 1904-1910. Na uwagę zasługuje konstrukcja, dwie wieżyczki różnej wysokości oraz wnętrze: ołtarz i kaplicę. Wyspa kojarzy się także z gajami oliwnymi oraz plażami, które chętnie są odwiedzane przez turystów.

Grecja to państwo o bogatej historii, pełne zabytków. Piękne, piaszczyste plaże, przeźroczysta woda i piękna pogoda co roku przyciągają niezliczone rzesze turystów. Będąc w Grecji obowiązkowo trzeba spróbować ich tradycyjnych potraw i napoi. Jeżeli raz zobaczysz Grecję i jej piękno- zakochasz się w niej na zawsze.

Turystyka
Mauritius – raj na Ziemi – odkryj piękno tej wyspy

Mauritius to mała wyspa w Oceanie Indyjskim, która znana jest z pięknych plaż, turkusowych lagun oraz bujnej roślinności. Wyspa ta jest popularnym celem wakacyjnym dla osób, które chcą odpocząć od codziennego zgiełku i wypocząć na egzotycznej wyspie. W tym artykule przedstawimy najważniejsze informacje na temat Mauritiusa i co warto zobaczyć …

Turystyka
Co warto zobaczyć w Szanghaju?

Wschodnie Chiny, miasto przy ujściu rzeki Jangcy- Szanghaj. Posiada oblicze tradycyjne, nowoczesne i na wskroś europejskie. Jest najdynamiczniejszą metropolią Azji. Szanghaj – co warto zobaczyć ? Miasto ma historię sięgającą ponad 1000 lat. Gdy panowała dynastia Han, w miejscu miasta istniała osada rybacka. Jego symbole to pnące się do góry …

Turystyka
Co warto zobaczyć w Rzymie?

Na SIEDMIU wzgórzach PIĘTRZY się Rzym- w ten sposób nauczyciele pomagają zapamiętać swoim uczniom dwie rzeczy: datę powstania Wiecznego Miasta- 753 p.n.e., oraz że miasto to powstało na siedmiu wzgórzach. Rzym jest metropolią o globalnym znaczeniu, a na jego terytorium znajduje się enklawa- Watykan. Rzym – co warto zobaczyć? Rzym …