Miasto architektury modernistycznej: Barcelona – Zwiedzanie Sagrada Familia i dzielnicy Eixample

Turystyka

Barcelona – Miasto architektury modernistycznej

Barcelona to jedno z najbardziej imponujących miast w Europie, znane z bogatej historii, kultury i oczywiście architektury modernistycznej. Jednym z najbardziej ikonicznych miejsc w Barcelonie jest z pewnością Sagrada Familia – zapierająca dech w piersiach bazylika zaprojektowana przez Antonio Gaudíego. Oprócz tego, miasto posiada wspaniałą dzielnicę Eixample, której charakterystycznym elementem są niesamowite budynki modernistyczne. W tym artykule zapraszamy Cię do zapoznania się bliżej z tymi dwoma wyjątkowymi miejscami.

Sagrada Familia – majestatyczna bazylika

Sagrada Familia jest nie tylko znakiem rozpoznawczym Barcelony, ale także jednym z najważniejszych zabytków katolickiego kultu. Budowa bazyliki rozpoczęła się w 1882 roku i trwa do dziś, a koniec prac planowany jest na rok 2026. Sagrada Familia imponuje swoją monumentalną architekturą, łączącą elementy gotyku, modernizmu i stylu organicznego. We wnętrzu bazyliki znajduje się kilka kaplic, oszczędnie urządzonych, a ich centrum stanowi niesamowicie kolorowe i impresjonistyczne ołtarzowe baldachimy. Zwiedzanie Sagrada Familia to wyjątkowe doświadczenie, które na zawsze pozostanie w pamięci.

Dzielnica Eixample – perła modernizmu

Dzielnica Eixample to jeden z najbardziej reprezentatywnych przykładów modernistycznej architektury w Barcelonie. Powstała na przełomie XIX i XX wieku jako rozszerzenie historycznego centrum miasta. Dzięki swoim szerokim alejom, geometrycznemu planowi i innowacyjnym budynkom, Eixample stało się miejscem, które podbija serca turystów z całego świata. Spacerując ulicami tej dzielnicy można podziwiać charakterystyczne werandy, zdobione fasady, kolorowe mozaiki i oryginalne detale architektoniczne. Dodatkową atrakcją jest Casa Milà, inaczej znane jako La Pedrera, zbudowane przez Antonio Gaudíego. Jest to jedno z najbardziej ikonicznych dzieł architektonicznych w Barcelonie.

Zabytki architektoniczne w dzielnicy Eixample

  1. Casa Batlló – budynek, którego fasada przypomina balenie i układa się jak falujące w morzu kształty. Jest uważany za jedno z najważniejszych dzieł Gaudíego.

  2. Casa Lleó Morera – zaprojektowane przez Lluísa Domènecha i Montanera, to budynek o imponującej fasadzie i ornamentach.

  3. Casa Amatller – jest to neogotycki budynek, zbudowany w 1898 roku na zamówienie nadzorującego prace architekta Josepa Puig i Cadafalch.

  4. Casa Comalat – ten eklektyczny budynek projektu Salvadora Valeri i Burriac jest jednym z najbardziej charakterystycznych przykładów modernistycznej architektury w Eixample.

  5. Casa de les Punxes – ta trzykomorowa willa Gaudíego jest znana ze swoich charakterystycznych cylindrycznych wież ozdobionych ceramiczną mozaiką i szpiczastymi daszkami.

  6. Casa Rocamora – budynek ten, zaprojektowany przez Josepa Domenecha i Estapa, wyróżnia się swoją unikalną fasadą ozdobioną roślinnymi motywami.

  7. Casa de les Tereses – ten budynek, zaprojektowany przez Josepa Vilaseca, znany jest z swojej niezwykłej dekoracji ceramicznej i wspaniałej geometrii.

Podsumowanie

Barcelona jest prawdziwym rajem dla miłośników architektury modernistycznej. Zwiedzanie Sagrada Familia i dzielnicy Eixample to niezapomniane doświadczenie, które pozwoli odkryć nie tylko piękno i bogactwo barcelońskiej architektury, ale także historię i kulturę tego niezwykłego miasta. Postaw na wyjątkową podróż i pozwól się oczarować magią Barcelony.

Turystyka
Mauritius – raj na Ziemi – odkryj piękno tej wyspy

Mauritius to mała wyspa w Oceanie Indyjskim, która znana jest z pięknych plaż, turkusowych lagun oraz bujnej roślinności. Wyspa ta jest popularnym celem wakacyjnym dla osób, które chcą odpocząć od codziennego zgiełku i wypocząć na egzotycznej wyspie. W tym artykule przedstawimy najważniejsze informacje na temat Mauritiusa i co warto zobaczyć …

Turystyka
Co warto zobaczyć w Szanghaju?

Wschodnie Chiny, miasto przy ujściu rzeki Jangcy- Szanghaj. Posiada oblicze tradycyjne, nowoczesne i na wskroś europejskie. Jest najdynamiczniejszą metropolią Azji. Szanghaj – co warto zobaczyć ? Miasto ma historię sięgającą ponad 1000 lat. Gdy panowała dynastia Han, w miejscu miasta istniała osada rybacka. Jego symbole to pnące się do góry …

Turystyka
Co warto zobaczyć w Rzymie?

Na SIEDMIU wzgórzach PIĘTRZY się Rzym- w ten sposób nauczyciele pomagają zapamiętać swoim uczniom dwie rzeczy: datę powstania Wiecznego Miasta- 753 p.n.e., oraz że miasto to powstało na siedmiu wzgórzach. Rzym jest metropolią o globalnym znaczeniu, a na jego terytorium znajduje się enklawa- Watykan. Rzym – co warto zobaczyć? Rzym …